KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Evropský dialog mladých 2022: O Evropě za časů války
Zpět

Evropský dialog mladých 2022: O Evropě za časů války

Přidáno 20. 2. 2023
Ve dnech 14. a 15. října 2022 se v pražském hotelu Golf konal další ročník konference s názvem Evropský dialog mladých, kterou každoročně pořádá Evropská akademie pro demokracii ve spolupráci s Wilfried Martens Centre for European studies v Bruselu. Hybridní akce umožňuje  několika desítkám mladých zájemcům o evropskou politiku diskutovat napřímo s jejími klíčovými aktéry. 
Letošní program odrážel především značně rozjitřenou bezpečnostní situaci na evropském kontinentu, který po pandemii koronaviru čelí dopadům ruské agrese na Ukrajině.
Akci moderoval Jan Málek a Václav Pláteník z EAD. Na to, jak vnímají současnou politickou situaci v EU mladí se zaměřil první blok konference. S účastníky přišel diskutovat první náměstek jihočeského hejtmana František Talíř a tajemník Mladých lidovců Tomáš Konečný.
Do druhého panelu se připojil bezpečnostní analytik Evropských hodnot Martin Svarovský a diskutoval spolu s výzkumníkem WMCES Vítem Novotným. Debata se točila především kolem vývoje střetu na Ukrajině, kde můžeme vidět dílčí úspěchy ukrajinských sil při znovudobývání ukrajinského území, což především M. Svarovský vidí optimisticky jako předzvěst ukrajinského vítězství. Vín Novotný přiblížil i situaci v oblasti migrace. S blížící se zimou došlo k obnovení "balkánské trasy" kudy uprchlíci směřují přes ČR do Německa a s tím souvisejícímu vyprázdnění uprchlických táborů především v Řecku.
V navazujícím panelu se vzdáleně připojil válečný reportér Matyáš Zrno přímo z ukrajinské fronty. V následné diskusi autenticky přiblížil ukrajinské operace a  klíčovou úlohu medií informujících o konfliktu.
Následující den konference pokračovala blokem, jehož cílem bylo zhodnotit právě probíhající české předsednictví v Radě EU. Šefredaktorka portálu Euractiv Aneta Zachová přiblížila podrobnosti ze zákulisí vrcholného summitu na pražském Hradě, který byl zářným momentem  úspěšně zvládnutého předsednictví.
V dalším bloku k účastníkům promluvil náměstek ministryně obrany Jan Jireš, který se připojil přímo z Washingtonu. Ve svém příspěvku upozornil především na nesmírnou materiálovou náročnost probíhajícího konfliktu a na významnou pomoc ČR bojující Ukrajině.
Člen dozorčí rady ČEZ Vít Doležalek v posledním panelu dokázal velmi jednoduše a přitom jasně přiblížit jinak složitou a turbulentní situaci, která panuje v oblasti cen energií.
Záznam všech vystoupení je možné stále shlédnout na youtube kanále a facebookovém profilu Evropské akademie pro demokracii.